Haber Dalı

“Yürek Bilekten Güçlüdür”

 

Tornacılık ya da kaynakçılık herkesin sevmediği, herkesin ilgi duymadığı, herkesin yapmak istemediği bir meslek. Hem yürek hem bilek gücü isteyen bir meslek. İşin içine demir, çekiç girdimi her baba yiğit yapamaz bu mesleği.  Üniversite mezunuErorhan Kullukçu bu mesleği seven bu mesleği yapanlardan biri... İşte Erorhan Kullukçu…

 

1967 yılında Gümüşhane doğumlu olan Erorhan Kullukçu (45) ilk, orta, lise ve üniversite bu şehirde tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Gümüşhane Meslek Yüksek Okulu Muhasebe Bölümünden 1987 yılında mezun oldu. Gümüşhane Sanayi sitesinde atölyesi bulunan Kullukçu,  makine bakımı, torna ve kaynak işi ile uğraştığını söyledi. Babasından devraldığı tornacılık mesleğini kardeşi ile birlikte yürüten Kullukçu üniversite mezunu olduğu halde neden  bu mesleği  tercih ettiğini anlattı. Kullukçu, “22 yıldır Tornacılık mesleği ile uğraşıyorum. 5 kişiye iş istihdamı sağlıyorum. Askere gitmeden önce okul yıllarımda tornacılık baba mesleğim olduğu için  ara ara babamın yanına gelir çalışırdım. Okulu bitirdikten sonra hemen bu mesleği yapmadım bir süre İstanbul’un çeşitli semtlerinde muhasebe işi ile uğraştım” dedi.

 

 “Şehrin Sakinliği Beni Geri Getirdi”

İstanbul’un karmaşalığından, insanların samimiyetsizliğinden sıkıldığını söyleyen Kullukçu doğup büyüdüğü  şehre geri döndüğünü ifade etti. Kullukçu şunları söyledi: “İstanbul’un büyüklüğü, keşmekeşi, kendi doğup büyüdüğüm şehrin daha sade, daha duru daha güvenli oluşu beni geri getirdi. İnsanlar küçük şehirlerde birbirleri ile daha samimi, daha güven verici, zararlar kötülükler fazla değil, büyük şehirlerde sıcak ortam yok insanlar birbirine güven vermiyor. Büyük şehirlerde insanları  tanımak çok zor.”

 

İstanbul’dan dönüşte Gümüşhane’de asıl mesleği olan  muhasebe bürosu açma yetkisi olduğunu, o dönemde kendilerine meslek anlamında çeşitli ayrıcalıklar tanındığını söyleyen  Kullukçu bazı sorunlardan dolayı elimdeki fırsatı kaçırdığını dile getirdi.  Yapacak başka bir şey kalmayınca  baba mesleği olan tornacılığa başladığını söyledi. Babası işten ayrıldıktan sonra hem atölyenin işçisi hem de  patronu olan,  22 yılı aşkındır bu mesleği yapan Kullukçu Mesleğin zorluklarından bahsetti. Kullukçu, “Mesleğimi severek yapıyorum. Alıştım mesleğime. Ancak tornacılık çok zor ve zahmetli bir meslek. Sorumluluğu fazla olan, fazla güç sarf edilmesi gereken bir iş, sürekli araştırma isteyen sürekli gelişim isteyen bir iş. Oturularak para kazanılacak bir meslek değil. Sürekli ayakta işi yetiştirme telaşında, üstümüz başımız yağ, kir, pas içinde kalıyor. Ama hiçbir zaman bundan da şikayetçi olmuyoruz. Kazanç olarak varlığımızı devam ettirecek kadar, birikim yapacak kadar para kazanıyoruz. Bu meslekte işin zorluğundan dolayı çok fazla çalışmak isteyen kişi yok bu anlamda kalifiyeli işçi bulmakta zorlanıyoruz” dedi.    

3. Olan Haber Dalı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Adı: Yürek bilekten güçlüdür

Proje Sahibi: Ercan Karabuga


Copyright 2011 © Gümüşhane Üniversitesi, İletişim Fakültesi
Web Tasarım & Programlama: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  E-Posta: iletisim@gumushane.edu.tr Telefon: 0456 233 75 97 Faks: 0456 233 75 53