Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmalarda ismini duyurmaya devam ediyor. 32. kez Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen Genç İletişimciler Yarışması’nda Reglofya projesiyle mizanpaj ve sosyal medya projesi alanında ödül kazandı.

Haber: Fevzi Koç

Reglofya isimli sosyal medya projesiyle menarşi dönemindeki genç kızların ve kadınların bu durumdan dolayı toplum tarafından yaşadıkları ötekileştirmeyi ve akran zorbalığını, regl haline karşı olan geleneksel ve toplumsal tabulara karşı mücadele hedefleniyor. Bu kapsamda hayata geçirilen proje Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Aydın Doğan Vakfı tarafından 32. kez düzenlenen Genç İletişimciler Yarışması’nda mizanpaj ve sosyal medya projesi dalından 3.’lük ödülü kazandı. Ödülle ilgili duygularını paylaşan, ekip üyelerinden Neslihan Araz ise şu sözlere yer verdi: “Üniversiteye başladığım zamandan itibaren hedeflediğim ve içinde olmak istediğim bir yarışmaydı. Öncelikle böyle bir proje ile ödülü alıyor olmaktan gurur duyuyorum. Ekip arkadaşlarım ve değerli hocalarım başta olmak üzere herkese emeklerden dolayı teşekkür ederim. Umarım bizler diğer arkadaşlarımıza öncü oluruz ve onlarda bu heyecanı yaşarlar.” Yarışma sürecine kadar proje kapsamında çekilen yorgunluğa ithaf yapan Kumsal Kavasoğlu ise şu şekilde konuştu, “ Öncelikle yoruldum dediğimde devam edebilecek gücü veren aileme ardından yanımda olup destek veren hocalarıma ve ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız iyi ki bize bu imkânı tanıdınız böyle önemli bir yarışmadan ödül almanın gururunu yaşıyorum herkese teşekkür ediyorum.” Proje ekibi üyelerinden Metin Ayyıldız verilen emeğin karşılığında bu ödülü almanın kendilerini daha sıkı çalışmaya teşvik ettiğini belirtti. Projenin içeriğinden bahseden ekip üyelerinden Ferhat Karadoğan, “Konusu bakımından çok önemli bir projeydi. Tamamlamak için ekip olarak çok emek verdik ve sonucunda gurur verici bir ödül aldık, çok mutluyum” sözleriyle yaşadığı mutluluğu dile getirdi. Ekip üyelerinden Cüney Furkan Şahin ise “Üniversiteye ilk geldiğimde hedeflerimden birisi bu yarışmadan ödül almaktı ve başardım. Bu projeye ilk başladığımızda hepimizin içinde bir heyecan vardı ve bu heyecan bize ödülü getirdi bana her zaman destek olan hocalarım ve tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim” sözleriyle mutluluğunu aktardı.

 Medya Merkezi Uygulama Birimlerinden GİF Ajans öğrencilerinin hazırladığı projeye danışmanlık yapan GİF Ajans Sorumlusu Arş. Gör. Fatih Aksoy, projeyle ilgili düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Tabii ki de toplumda tabu olarak görülüp konuşulmayan konulara yönelik projeler yapmak risk oluşturabilir. Fakat bu tarz toplumsal konular için bir yerden başlamak gerekir. Arkadaşlarımız ise bu sorumluluğu alarak ‘Regl Farkındalık’ projesini başlatmışlardır. Ben projeyi yürüten arkadaşlarıma Reglofyalılar demek istiyorum. Reglofyalıların heyecanlı ve dinamik bir ekip ile birlikte projeyi başarılı bir şekilde yürüttüklerini görüyoruz. Çünkü dijital mecralardan ve çevreden gelen olumlu geri dönüşlere bakıldığında Reglofyalıların ne kadar doğru bir iş yaptığını kanıtlıyor. ‘Regl Farkındalık’ projesi ‘Doğal Olanı Konuşmak Gerek’ sloganıyla çıktı bu yolda henüz olgunlaşma aşamasındadır.”

“Reglin artık konuşulması gerek”

Projenin danışmanlarından olan Gif Ajans Sorumlusu Arş. Gör. Tuğce Aydoğan Kılıç ise, “Toplumda var olan önemli tabulardan biri olan reglin artık konuşulması, normalleşmesi gerektiği fikrinden ilham alan Reglofya projesi ile yol almak hem öğretici hem de keyifli bir süreç benim için. Reglofya, genç kızların ergenliğe adım atmasıyla yaşadıkları değişime toplum tarafından yüklenen anlam ve bakış açısından önemli bir değişim yapılması gerektiğini savunuyor. Ergenlik çağıyla beraber hem genç kızlara hem de erkeklere reglin yani doğal döngünün ayıp, gizlenmesi gereken, konuşulması adeta yasaklanan bir tabu olarak öğretilmesi bu tabunun her nesilde devam etmesine aracılık ediyor” sözleriyle projenin varlığının ifade ettiği önemi vurguladı.

Projede Mizanpaj alanında ödüle kavuşan Oğuzhan Şahinöz ise duygularını şu sözlerle ifade etti: “Bu süreç benim için çok değerliydi, ödül aldığım için mutluyum. Danışman Hocama ve Aydın Doğan Vakfı’na teşekkür ederim. Bu ödül benim için bir teşvik, yeni projeler üretirken bu ödülü almış olmak bana güç verecek.”

Tasarımda projeyi yansıtmak

Projenin mizanpaj alanında danışmanlığını yürüten Dr. Öğr. Üyesi Esra Dudu Karaman projenin haberinin tasarlanmasında kullanılan unsurların projenin amacını yansıtması gerektiğine dikkat ederek tasarımın yapıldığına dikkat çekti. Sözlerinin devamında tasarım sürecinden bahseden Karaman, “Bu tasarımda projenin amacını yansıtmak haberi ifade edebilecek en güzel yoldu. Tasarım sürecinde yaratılan düşünceler, fikirler ve denendikten sonra vazgeçilen çalışmaların ardından en iyi tasarımı çıkarmamızı sağlayan unsur ise her sayfanın ödüle değer içerik olduğunu düşünerek özenle çalışmamızdı” diyerek tasarım sürecinin nasıl geçtiğini ve tasarımda nelere dikkat edildiğini paylaştı.

Üretimin kutsallığına inanan bir Merkez

Projeyi değerlendirirken fakültenin özelliklerinden bahseden Medya Merkezi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Kaan Gez şu sözlere yer verdi: “Genç İletişimciler yarışmasına bu yıl 46 öğrencimizin sosyla medya projesi, mizanpaj, haber, röportaj, spor, kısa film ve radyo programı kategorilerinde rekor düzeyde ürettiği 26 proje ve eser ile katıldık. 2 proje/eser ile de ödülle döndük. Üretmenin kutsallığına inanan bir merkeziz. Bu ödülleri üretilen tüm projeler adına aldık. Fakülltemizi, Üniversitemizi bir kez daha başarılı bir şekilde temsil etmenin gururunu  ve ülkemizde İletişim Fakülteleri arasında en başarılı İletişim Fakültelerinden biri olarak anılmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

“Güncel ve dikkat çekici konuları seçmeleri dikkate değer”

Ödülü ve üretim merkezi olan medya merkezini değerlendiren İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Müge Yılmaz, “Öğrencilerimiz medya merkezinde aktif olarak çalışmaktadır. Onların istikrarlı çalışmaları elbette ki olumlu sonuçlarla geri dönüyor. Aldıkları ödüller motivasyonel bir öneme sahip. Arkalarından gelen arkadaşlarına da model olmalarını sağlayan itici bir güç oluyor. Özellikle güncel ve dikkat çekici konuları seçmeleri dikkate değer. Onlar bu yüzyılın iletişimcileri olarak dünyaya entegre çalışmalar yapıyorlar. Bizlere düşen her koşulda elimizden geldiğince onlara destek olmak ve yol açmak. Gurur verici çalışmaları ile her daim bizleri onurlandırıyorlar. Medya merkezinde görev olan danışman hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkürü bir borç bilirim” sözleriyle öğrencilerin üretimi noktasında hep yanlarında olduklarını ve üretilen eserlerin önemini vurguladı.